مقالات
ظهور نظارت جمعي مبتني بر اينترنت اشيا کارشناسان معتقد هستند در سال‌هاي آتي نيز مزايا و منافع اينترنت بر مخاطرات ناشي از آن پيشي مي‌گيرند، اما تهديدات سايبري نيز در حال افزايش هستند. در نتيجه، افتا، مهمترين چالش در دهه آينده خواهد بود. از اين رو، برخي کشورها به دنبال کاهش آزادي‌هاي آنلاين و محدودسازي اتصال‌پذيري جهاني براي تأمين امنيت ملي خواهند بود.
به گفته کارشناساني که در نظرسنجي جديدي در مورد اينترنت و تأثير آن بر آينده انسان شرکت داشتند، وقوع حملات فاجعه‌بار سايبري در سراسر جهان، پيدايش نظارت جمعي مبتني بر اينترنت اشيا (IoT) توسط کشورها و رمزگذاري ضعيف، چند مورد از مهمترين نگراني‌هاي حوزه امنيت و حريم خصوصي هستند.
گزارش جهاني اينترنت در سال 2017 که توسط جامعه اينترنت (ISOC) منتشر شده است، نتيجه يک پروژه پژوهشي 18 ماهه است که با هدف پيش‌بيني عوامل تأثيرگذار بر تحولات اينترنت و تأثير چنين تغييراتي در پنج تا هفت سال آينده صورت گرفته است. اين سازمان براي دستيابي به توافق نظر در مورد اينترنت، از سه هزار عضو، کارشناس و شرکت در 160 کشور مختلف نظرسنجي کرده است.
بر اساس اين پژوهش، ذي‌نفعان در سراسر جهان معتقد هستند در سال‌هاي آتي نيز مزايا و منافع اينترنت بر مخاطرات ناشي از آن پيشي مي‌گيرند، زندگي انسان‌ها را از طريق ارائه خدمات حياتي به شيوه‌اي مؤثر تغيير مي‌دهد و صنايع مختلف را متحول مي‌سازد؛ اما آنها فکر مي‌کنند تهديدات نيز در حال افزايش هستند؛ به ويژه اين که کسب‌وکارها با تکيه بر منابع به‌هم‌پيوسته و روزافزون داده‌ها، بردارهاي حمله جديدي ايجاد مي‌کنند.
در اين گزارش تأکيد شده است که افتا، مهمترين چالش در دهه آينده خواهد بود. امروزه، سطح واکنش به حملات اصلاً کافي نيست و هزينه‌ها نيز در حال افزايش هستند. به علاوه با توجه به شرايط سالهاي اخير، تصور شيوع حملات سايبري و از کار افتادن اقتصاد سراسر جهان دور از ذهن نيست.
همچنين ISOC پيش‌بيني کرده است شمار اقدامات مخرب مبتني بر جنگ سايبري و کمپين‌هاي آنلاين انتشار اطلاعات نادرست افزايش مي‌يابد تا کشورها و اقتصاد آنها بي‌ثبات شود. با اين حال، اين سازمان معتقد است اين فعاليت‌ها نه تنها توسط دولت‌ها، بلکه توسط نيروهاي به‌کارگرفته‌شده از سوي آنها و حتي جريانات مستقل سياسي يا فعالان خصوصي نيز صورت مي‌پذيرند.
طبق اين گزارش، رشد اينترنت به نحوه واکنش جامعه امنيت به حملات گسترده بستگي دارد. با توجه به گستردگي مخاطرات اينترنت، برخي کشورها به دنبال کاهش آزادي‌هاي آنلاين و محدودسازي اتصال‌پذيري جهاني براي تأمين امنيت ملي خواهند بود. در نتيجه، شاهد پيدايش محيط‌هاي محدودکننده، تکه‌تکه شدن اينترنت و تضعيف يا منع فناوري‌هاي رمزگذاري خواهيم بود. علاوه بر اين، بيشتر شرکت‌کنندگان در پژوهش ISOC معتقد هستند در آينده، مقررات دولت مداخله‌جويانه‌تر و محدودکننده‌تر از مقررات فعلي خواهند بود.
در اين گزارش، براي پيشگيري از بروز چنين سناريوهايي، به‌کارگيري مدل‌هاي جديدي براي مسئوليت‌‍پذيري، انگيزه‌بخشي و پاسخگويي توصيه مي‌شود تا آمادگي افتا، افزايش و آسيب‌پذيري‌ها کاهش يابند و در عين حال، امنيت کاربران نهايي نيز تضمين شود. طبق گزارش ISOC، ذين‌فعان مختلف در سراسر جهان براي مقابله با اين تهديدات، بايد به جاي فعاليت‌هاي پراکنده و يکجانبه، با يکديگر همکاري نمايند.
لئونارد کلاينراک، دانشمند مشهور رايانه که به عنوان يکي از پدران اينترنت شناخته مي‌شود، در گفتگوي ويدئويي در نشست تخصصي ISOC گفت: «فکر مي‌کنم معماري اينترنت بايد کلاً تغيير يابد و دوست دارم تلاش بيشتري در جهت اعمال تغييرات نوآورانه در معماري اينترنت صورت بگيرد».
اما حتي با چنين تغييراتي نيز امنيت لبه اينترنت، جايي که دستگاه‌هاي متصل به IoT در آن قرار دارند، تأمين نمي‌شود. به گفته کلاينراک، اين لبه حفاظت نشده يا همان دستگاه‌هاي داراي دوربين و ميکروفون يک شرکت کوچک که معمولاً به شيوه‌اي حفاظت‌نشده و ناامن به اينترنت دسترسي دارند، همان جايي است که نفوذ از آن صورت مي‌گيرد.
از اين رو، جاي تعجب ندارد که ISOC بخش بزرگي از گزارش خود را به دستگاه‌هاي متصل به IoT اختصاص داده است. کارشناسان ISOC معتقد هستند روزبه‌روز به جهان متصل‌ به‌ شبکه نزديکتر مي‌شويم، جهاني که در آن، دستگاه‌ها حجم عظيمي از داده‌هاي شخصي کاربران را توليد و جمع‌آوري مي‌کنند و دولت‌ها مي‌توانند از آنها براي نظارت جمعي بهره ببرند.
در اين گزارش آمده است علاوه بر افزايش حملات و تهديداتي که از باتنت Mirai الگو مي‌گيرند، ممکن است نظارت جمعي افزايش يابد، حريم خصوصي بيشتر مورد تجاوز قرار گيرد و وابستگي به جمع‌آوري، تجزيه‌وتحليل و مديريت داده‌ها تشديد شود. اين حملات تأثير زيادي روي حريم خصوصي مي‌گذارند. اگر رويکردهاي حفاظتي ضروري به کار گرفته نشوند، حجم بيشتري از داده‌ها بدون کنترل و اطلاع کاربران جمع‌آوري مي‌شود 
و مورداستفاده قرار مي‌گيرد.
ISOC معتقد است ذي‌نفعان بايد با يکديگر همکاري کنند و رويکردهاي پيش‌کنشگر در پيش بگيرند تا کم‌کم بتوانند به شيوه‌اي مؤثر از IoT حفاظت کنند. به طور مثال، توليدکنندگان دستگاه‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات بايد حريم خصوصي و امنيت را در فرايند طراحي مدنظر قرار دهند. اين در حالي است که صنعت بيمه بايد قبل از بيمه مالکان دستگاه‌هاي متصل به IoT، از آنها بخواهد براي محصولات خود گواهينامه‌هاي امنيتي بگيرند و بدين ترتيب نقش خود را در تأمين امنيت IoT ايفا نمايد.

منبع: