آخرین اخبار
نشست فعالان فضای مجازی در هفتمین سالگرد تاسیس شورای عالی فضای مجازی کشور، فعالان مجازی، آخرین تحولات دنیای وسیع توسعه فناوری اطلاعات را بررسی کردند. به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری ، در این نشست که وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات  و اطلاعات،  همچنین رئیس مرکز مدیریت راهبردی افتا و رییس پلیس فتا حضور داشتند،دکتر سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: شورای عالی فضای مجازی کشور با نگاه هوشمندانه مقام معظم رهبری تاسیس شد تا به عنوان نقطه کانونی و فراقوه ای با عضویت سران سه قوه بالاترین نهاد تصمیم گیر در حوزه فضای مجازی کشور باشد و براساس اختیارات ایشان، مصوبات این شورا الزام قانونی برای اجرا دارد.
وی گفت: از ابتدای تاسیس تاکنون با تشکیل اصناف و اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی، سازمان نظام صنفی رایانه ای، معاونت های سایبری در وزارتخانه و سازمان های مربوط نهاد سازی مناسبی در حوزه فضای مجازی ایجاد شده است.
دکتر فیروزآبادی با اشاره به این که میزان فارغ التحصیلان حوزه فضای مجازی در کشور و نسبت به جمعیت جوان برای ایجاد نوآوری مناسب است، تاکید کرد: در حال حاضر استارتاپ ها و شرکت های توانمند و بزرگی در کشور فعال هستند که البته هنوز راهی طولانی در پیش دارند.
وی با بیان این که قدرت نرم ایجاد شده در فضای مجازی بر روابط بین الملل در جهان امروز تاثیرگذار است، تصریح کرد: باید در حوزه فضای مجازی کشور عمق استراتژیک ایجاد کنیم و با بازارگشایی و ایجاد بازارهای جدید، به بازارهای منطقه راه یابیم تا بتوانیم قدرت خلق کنیم.
فیروزآبادی گفت: قدرت نرم فضای مجازی اجازه نمی‌دهد تا بازیگران اصلی کنونی این فضا بتوانند به سادگی برای برنامه های ایرانی حوزه فضای مجازی تصمیم بگیرند و اقدامات تحریمی برای آنها، هزینه دربر خواهد داشت.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور افزود: با مشارکت بخش خصوصی،  امروز کشور آمادگی این جهش را دارد و با وفاق تمامی نخبگان، بخش خصوصی، جامعه مدنی و سیاسی در کنار حکومت می توانیم با بزرگ کردن اقتصاد این حوزه برای کشور امنیت، استقلال و شکوفایی به ارمغان آوریم.
وی گفت: توسعه فضای مجازی همراه با تحولات سریع تکنولوژیکی در دنیاست و این کار را سخت تر کرده و قانون گذاری در حوزه های مالکیت فکری، حریم خصوصی، حفاظت از داده های بزرگ و... در این حوزه پیچیدگی های بسیار دارد و برای ایجاد فضای مجازی یکپارچه و پویا در کشور نیاز است تا نظام اداری ما متناسب با این تحولات متحول و اصلاح شود.
دکتر فیروزآبادی با اشاره به این که بخش خصوصی، جامعه مدنی و شهروندان در عصر فضای مجازی نقش یک طرفه نداشته و برای تصمیم گیری ها به مشارکت آنها نیاز است، گفت: در حوزه فضای مجازی امروزه کشور با چالش هایی همچون امنیت و فعالیت مشاغل توسط پلت‌فرم‌های دولت گریز مواجه است که این مخاطرات به تنهایی توسط حکومت حل شدنی نیست و باید با آگاهی و مشارکت تمامی آحاد جامعه برطرف شود.
آقای محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات نیز در این نشست گفت: فناوری اطلاعات، تحول بزرگی را در دنیا رقم می زند چرا که بر حوزه های دیگری چون فرهنگ، اقتصاد و حتی سیاست تاثیرگذاری دارد، اما امروز با تحول بزرگتری روبرو هستیم که قرار است اشیا را به هم متصل کنیم.
عضو شورای عالی فضای مجازی جریان تکنولوژی را توقف ناپذیر دانست و افزود: ایستادن در برابر جریان تکنولوژی منطقی نیست بلکه باید ظرفیت های آن را بدانیم چیست و از آن‌ها برای پیشرفت کشور استفاده کنیم .
وزیر ارتباطات گفت: فناوری تحولی چند وجهی است و نمی توان تک بعدی آنرا پیش برد و لازم است تا همه ابعاد رشد پیدا کنند پس نیازمند اندیشیدن برای تدابیر لازم و برنامه ریزی هستیم. 
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه نقطه قوت ما در حوزه تحول دیجیتال، جمعیت 80 میلیونی و بازار بکر آن است، گفت: نقطه مقابل تحول اینرسی است. چراکه وقتی شما حرکت می کنید و دستگاهی جلوی شما را می گیرد، طبیعی است.
آذری جهرمی با بیان اینکه در تحول دیجیتال همه با هم رشد پیدا می کنند، گفت: زمانی انتقادها مبنی بر این بود که دستگاه قضا، فیلترینگ را باعث بسته شدن یک کسب و کار نمی‌دانست که الحمدالله این موضوع رفع شده است و نشان می‌دهد که در این حوزه همه با هم درحال رشد هستیم.
وی افزود: وقتی مجموعه‌ای، انحصار رسانه را داشته و حالا کسب وکارهای نوپا بازار تبلیغات آنرا می‌گیرند، طبیعی است که مقابل شما می‌ایستد و اگر این اتفاق نیفتد، نمی‌توانید تحول ایجاد کنید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه دولت را تسهیل گری در حوزه فناوری اطلاعات دانست و با اشاره به تحریم های تحمیلی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد: اگرچه تحریم ها برای ما ضررهایی به همراه دارد اما از نگاه اقتصادی برای ما ایجاد فرصت می‌کند. به همین دلیل معتقدم در این حوزه در سال آینده با رونق همراه می‌شویم و این بخاطر ذات مساله است چراکه بخش‌های دیگری بخاطر بهره وری و صرفه جویی در منابع به سراغ فناوری اطلاعات می‌آیند که باعث رونق حوزه فناوری اطلاعات می‌شوند.
در این نشست که نمایندگان سازمان ها و نهادهای مربوط به فضای مجازی، نخبگان و مدیران بخش خصوصی و اپراتورها حضور داشتند، فعالان فضای مجازی در خصوص بازنگری قانون و ایجاد قوانین جدید، مالکیت معنوی، اعتماد سازی، مجوزهای متعدد و عدم حمایت صادرکنندگان مجوزها از کسب و کارها، بیمه و مالیات، صادرات آموزشی و خدمات آموزش آنلاین، بهره مندی از مزایای قانون کار برای شاغلان مجازی، جلوگیری از انحصار طلبی، قوانین پرداخت های آنلاین، حفاظت از داده ها و نهاد ناظر بر آن، نبود اطلاعات کافی از کسب و کارها در مسئولان، کمبود نیروهای متخصص، فشار تحریم ها و صیانت و کنترل محتوای فضای مجازی پیشنهادها و نظر خود را بیان کردند.