هشدارهای افتایی
شرکت مایکروسافت با انتشار یک به‌روزرسانی اختیاری (Optional) به شناسه KB4577586 امکان حذف خودکار نرم‌افزار Flash Player و جلوگیری از نصب مجدد آن را برای کاربران Windows فراهم کرده است.
به گزارش معاونت بررسی مرکز افتا به نقل از سایت bleepingcomputer، بر طبق اعلام قبلی ادوبی، این شرکت پشتیبانی از نرم‌افزار 24 ساله Flash Player را در پایان سال میلادی جاری (11 دی 1399) متوقف خواهد کرد.
یک ماه قبل، مایکروسافت خبر داد که قصد دارد تا با عرضه یک به‌روزرسانی اختیاری در پاییز، نرم‌افزار Flash Player را از روی دستگاه‌ها حذف و مانع از نصب مجدد آن شود.
سه‌شنبه، 6 آبان مایکروسافت به وعده خود عمل کرد و به‌روزرسانی KB4577586 – با عنوان "Update for the removal of Adobe Flash Player: October 27, 2020" را بدین‌منظور Windows 10 و Windows Server منتشر کرد.در حال حاضر این به‌روزرسانی تنها در Microsoft Catalog (لینک زیر) قابل دسترس است و به‌محض نصب شدن، حذف آن مگر با بازگرداندن سیستم عامل به وضعیت قبل ممکن نخواهد بود. در اطلاعیه مایکروسافت اشاره شده که به‌روزرسانی اقدام به حذف خودکار Flash Player از روی دستگاه خواهد کرد. اما با توجه به لحاظ شدن (Bundled) این نرم‌افزار در بسیاری از مرورگرهای مطرح و برخی نرم‌افزارها به روشنی از این اطلاعیه نمی‌توان دریافت که بخش Flash Player آنها نیز مشمول حذف خودکار می‌شوند یا خیر.
در بررسی انجام شده توسط محققان سایت Bleeping Computer پس از نصب به‌روزرسانی مذکور نسخه Flash Player یکپارچه شده با سیستم عامل Windows 10 که در Control Panel به وجود آن اشاره شده بود حذف شد.اما در بررسی Bleeping Computer، نسخه Flash Player یکپارچه شده در مرورگر Edge و سایر مرورگرهای دستگاه همچنان به‌صورت نصب شده باقی ماندند.ضمن اینکه اعمال به‌روزرسانی KB4577586 تأثیری در وضعیت نصب نسخی از Flash Player که به‌صورت مستقل (Standalone) بر روی دستگاه نصب شده بودند نداشته است.مایکروسافت اعلام کرده که در اوایل سال 2021 و در حقیقت پس از پایان رسمی پشتیبانی ادوبی از Flash Player این به‌روزرسانی را از طریق WSUS و Windows Update نیز جهت توزیع انبوه در دسترس قرار خواهد داد.
اطلاعات بیشتر در خصوص به‌روزرسانی KB4577586 در لینک زیر قابل مطالعه است:
منبع:
(با سپاس از همکاری شرکت شبکه گستر برای همکاری در تهیه این گزارش)

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.